среда, 13. мај 2009.
Žabljak
Andrijevica
Procjenom biografskih, ekoloskih, zdravstvenih, estetskih, sportsko-rekreativnih, ekonomskih i saobracajnih i drugih karakteristika i relevantnih prirodnih i antropogenih faktora doslo se do zakljucka da ovo podrucje ima veoma povoljne uslove za razvoj citavog spektra savremenih vidova planinskog turizma. Jos dosta dobro ocuvane prirodne vrijednosti planina Komova, Bjelasice i Prokletija sa zivopisnim dolinama rijeka, pruzaju mogucnost razvoja raznih vrsta planinskog turizma kao sto su sportsko-rekreativni, zdravstveni, katunski, planinarenje, lov, ribolov isl.
Za sada su u razvoju:
- planinarenje na Komovima
- sportski ribolov i lov
- splavarenje rijekom Lim
Od turistickih kapaciteta u Andrijevici postoji hotel "Komovi" b kategorije sa 90 kreveta.
недеља, 3. мај 2009.
Praznik rada na Durmitoru
Žabljak-Nevladina organizacija “Dormitores”, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma, osmu godinu zaredom, tokom prvomajskih praznika, organizovala je turističko-zabavnu manifestaciju.
I ovog puta bila je to uspješna kompilacija ekstremnih sportova i zabave. Manifestacija “Prvomajski praznici ra(j)da”, kako su je nazvali organizatori iz popularnog kafea “Dvorište” na čelu sa vlasnikom Goranom-Gogom Nikitovićem, počela je u petak uveče okupljanjem oko 120 učesnika iz Francuske, Irske, Austrije, Slovenije, ali i Novosađana, Beograđana, Podgoričana, Budvana i posjetioca iz drugih mjesta.
Ekspedicija je juče krenula uz masiv Durmitora. Zaustavila se kod Modrog jezera i uspela uz Ranisavu. Nakon zajedničkog starta, slobodnim ili fri rajd stilom spustili su se snoubordom niz preko 500 metara dug i veoma strm sniježni namet.
U večernjim časovima je u “Dvorištu” organizovan festival hip-hop muzike. Prisutne su zabavljali istaknuti muzičari iz Crne Gore i okruženja. Predvodio ih je Niggor, akter svih dosadašnjih festivala u “Dvorištu”. Nastupila je “Klapa” iz Kotora i beogradski bendovi M.A.X., “Koba 33” i “Kojot Horsman“. Bilo je bučno i burno do jutra, uz pomoć agregata, jer “Dvorište” nema struje. Organizatori su ostali dosljedni svojoj nekonvencionalnosti, pa su ulaznice naplaćivane nakon koncerta.
Goran Nikitović kaže da je projekat imao za cilj animiranje velikog broja mladih koji se bave ekstremnim sportovima i savremenim trendovima.
-Oni su najbolji promoteri planinskog turizma. Nadam se da smo na ovaj način ostavili pozitivan trag i doprinijeli daljem razvoju turističke ponude Durmitora i Crne Gore, kao što smo to uradili kroz prethodnih sedam snoubord takmičenja, veliki broj muzičkih dešavanja i tri biciklistička maratona predjelima Durmitora i Sinjajevine - rekao je Nikitović.
субота, 2. мај 2009.
Pocetak sezone na Biogradskoj Gori
петак, 1. мај 2009.
Zapocela akcija "Crna Gora nam je dom-Crna Gora, moj dio planete"
Realizacija akcije u okviru kampanje "Ova zemlja nam je dom- Crna Gora, moj dioplanete", započela je i u Beranama, a prvu sadnicu zasadio je Predsjednik opštine,Vuka Golubović.
Nosilac kampanje i akcije je Ministarstvo turizma i zaštite životne sredine, a partneri su lokalne uprave i Uprava za šume. Kako je predviđeno, na području beranske opštine biće zasađeno 80.000 sadnica, a realizacija akcije je započela sađenjem sadnica u park šumi Jasikovac.
Kako je istakao predsjednik Golubović, projekat "Ova zemlja nam je dom" će doprinijeti da se obnovi šumski fond na području beranske opštine, očuva prirodna sredina i unaprijedi ekologija.
Prema njegovim navodima, realizujući ovu akciju lokalna uprava i svi građani, rade za budućnost svoje djece i grada, te da sa takvim aktivnostima treba nastaviti i nakon okončanja akcije.
U nastavku realizacije akcije "Ova zemlja nam je dom", sadnice su zasadili predstavnici lokalne uprave, radnici javnih preduzeća i ustanova, učenici osnovnih i srednjih škola članovi Planinarskog i Sportsko-ribolovnog društva.
Poseban doprinos realizaciji akcije doprinijeli su i radnici JP "Komunalno", koji su iskopali oko 500 rupa za sađenje i posadili oko 200 sadnica.
уторак, 28. април 2009.
Turisticka ponuda Bijelog Polja
петак, 17. април 2009.
Rijeka Tara
Najveći kanjon u Evropi, rijeka Tara – Sa svojih 150 km, Tara je najduža rijeka koja protiče kroz Crnu Goru. Dubina kanjona je 1000, mjestimično do 1300 metara i ima prosječan pad od 3,6 m/km sa brojnim vodopadima, bukovima i brzacima.
Tako ova rijeka izgleda u brojkama, u prirodi, ona je mnogo više od ovih, svakako impresivnih podataka, jer Tara je prirodni biser Evrope, relikt pretehnološkog vremana. Ovdje ljudski faktor ima mali značaj.
Tara se nalazi između planina Bjelašnice, Sinjajevine, Ljubišnje i Durmitora. Njeni fantastični pejzaži, pitome doline i divlje šume, brzaci nad kojima se nadvijaju crni borovi i divna plava boja vode, oduzimaju dah i najprobirljivijim svjetskim putnicima.
O izuzetno popularnom raftingu na Tari i njenoj ljepoti vidjecete vise na
http://www.durmitorcg.com/rafting.php
четвртак, 2. април 2009.
Nacionalni park Biogradska Gora
Glacijalni oblici reljefa - visoki planinski vrhovi i gleceri prave divan kontrast sa jezerima i livadama. Iako su ti vrhovi visoki i preko 2000 m (najviši je vrh Crna Glava - 2139 m nadmorske visine) i pojedine vrste drveca u prašumi visoke 40-50 metara, predio izgleda veoma pitomo.
U samom srcu prašume, na 1094 m nadmorske visine, nalazi se Biogradsko jezero. Neponovljivu plavo-zelenu boju daje mu gusta šuma koja se u njemu ogleda, sa svojih 86 vrsta dendroflore, od kojih su mnoge zašticene (u nacionalnom parku Biogradska Gora se, inace, nastanjuje 20% endema Balkanskog poluostrva). Ljubitelji prirode stvarno mogu uživati u šetnjama šumama smrce, jele, bukve, brijesta, hrasta ili lipa, a ornitolozi i ljubitelji ptica-u posmatranju leta orla ili jastreba. Od krupnije divljaci, cesti su jeleni, divokoze, medvjedi i vukovi. Ovdje se može vidjeti cak 80 vrsta leptirova - 40% ukupnog broja vrsta u Crnoj Gori.
Mogucnost vracanja u funkciju aerodroma Berane
Stalno se kod nas oko izbora obecavalo stavljanje u funkciju aerodroma u
Beranama, ali nije se odmaklo u tom pravcu. Medjutim nedavni prilog u Dnevniku RTCG
pobudio je nadu da se konacno pocelo ozbiljno razmisljati na ovu temu.
U Ministarstvu saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija održan sastanak povodom sagledavanja mogućnosti za vraćanje aerodroma Berane u funkciju. Na sastanku su, pored ministra Lompara i pomoćnika ministra Mirel Radić Ljubisavljević, učestvovali i ministar Suad Numanović, predsjednik Opštine Berane Vuka Golubović i direktor JP „Aerodromi Crne Gore“.
Gradonačelnik Berana Vuka Golubović saopštio je svoj i stav gradonačelnika šest sjevernih opština o značaju tog projekta, imajući u vidu viziju razvoja i posebno valorizaciju turističke ponude sjevera Crne Gore. U tom smislu on je izvjestio prisutne o interesovanju stanih investitora za ulaganje u tu oblast i to kroz model javno–privatnog partnerstva. Takođe je najavio i rezultate studije koju rade konsultanti iz Republike Češke.
Ministar Numanović je istakao da je stavljanje u funkciju aerodroma Berane od javnog interesa i podržao stav da bi realizacija tog projekta bitno doprinijela razvoju sjeverne regije. U tom kontekstu, on se založio za podršku opštinama sjevernog regiona na pronalaženju optimalnog modela za stavljanje tog aerodroma u funkciju.
Na kraju sastanka, ministar Lompar je istakao da treba spriječiti devastaciju prostora na kome se nalazi aerodrom, te da Opština Berane mora donijeti odluku o zabrani gradnje objekata u zoni aerodroma, jer bi u protivnom to moglo predstavljati ograničavajući faktor u revitalizaciji aerodromske infrastrukture. On je podsjetio da se ne smiju zanemariti potencijali Bjelasice i Komova za razvoj turizma na sjeveru i mogućnost da se u I fazi taj aerodrom osposobi za lake letilice, eventualno za vazduhoplovnu obuku, te za sportske i turističke svrhe.
Takođe je dogovoreno da za članove Vlade treba pripremiti Informaciju o tehničkoj i ekonomskoj izvodljivosti tog projekta, kako bi Vlada mogla razmotriti mogućnosti revitalizacije aerodroma Berane.
среда, 1. април 2009.
Otvoren hotel "Il Sole" u Beranama
Dugogodišnja ''hotelijerska kriza'' u Beranama okončana je otvaranjem ekskluzivnog hotela ''Il Sole'' (4 zvjezdice), prvog ugostiteljskog objekta značajnijih kapaciteta od kada je propala privatizacija ovdašnjeg hotelsko-turističkog preduzeća i zatvoreni neki najznačajniji i najveći ugostiteljski objekti.
Kapacitet ovog novog beranskog hotela je 56 kreveta u svim vrstama soba, a hotel raspolaže i drugim pratećim sadržajima, neophodnim za ugodan boravak gostiju i kongresni turizam. Moderna biznis sala ima 40 mjesta i u njoj je već organizovano nekoliko naučnih skupova i seminara. Hotel ima i teretanu, saunu, prostoriju za masažu, uslužni servis i zatvoreni parking .Berane je već pet godina bez hotela značajnijih kapaciteta i sva hotelijerska ponuda bila je svedena na dva lijepa ali mala privatna hotela sa po desetak-petnaest kreveta.
Prvi put poslije mnogo godina u Beranama se odmaraju neke sportske ekipe, organizuju seminari i kongresi. Hotel je dobro pozicioniran, jer se nalazi samo 500 metara od centra grada i blizu je svih značajnijih gradskih znamenitosti.
Nova zicara na Bjelasici
уторак, 24. март 2009.
Bjelasica i Komovi
Bjelasica i Komovi, iako na izgled različiti, povezani su nevidljivim nitima evolucije, a čine kompleks nestvarne lepote koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Uživajući u prirodnim lepotama ovih predela, pre desetak godina jedan nemački novinar ih je nazvao “Netaknuta Švajcarska”.
Krstarenje planinama Bjelasicom i Komovima je najbolje početi iz Kolasina. To je varoš sa oko 12.000 stanovnika, u centralnom delu Crne Gore na obali reke Tare, koja je još poznata i kao vazdušna banja.U samom gradu vredi posetiti botaničku baštu planinske flore Danijela Vinceka, slovenca, koji se po penzionisanju doselio u Kolasin i sada predstavlja vršnog poznavaoca okolnih planina i karakteristika ovog kraja. Takodje grad koji je okruzen sa ove dvije predivne planine je Berane, koji takodje treba posjetiti zbog raznovrsne flore.
Uživajući u prirodnim lepotama ovih predela, pre desetak godina jedan nemački novinar ih je nazvao “Netaknuta Švajcarska”.
Krstarenje planinama Bjelasicom i Komovima je najbolje početi iz Kolasina. To je varoš sa oko 12.000 stanovnika, u centralnom delu Crne Gore na obali reke Tare, koja je još poznata i kao vazdušna banja.U samom gradu vredi posetiti botaničku baštu planinske flore Danijela Vinceka, slovenca, koji se po penzionisanju doselio u Kolasin i sada predstavlja vršnog poznavaoca okolnih planina i karakteristika ovog kraja.
U okviru parka nalazi se i Biogradsko jezero i istoimena prašuma. Kristalna površina Biogradskog jezera oslikava raj i na nebu i na zemlji. Jezero je nalik onom u kome je mladi Narcis ugledao svoj lik. Biogradska reka je čista kao suza i sa providnog bistrog izvora reke slobodno možete piti čistu planinsku vodu. U ovom delu parka nema kompromisa sa nadirućim turizmom, jer se ovde ne obavljaju ni sanitarne seče šume, te se sve ostavlja da raste i umire kao pre 1.000 godina. Za turiste željne avanture preporučuje se izlet duž toka Biogradske reke do njenog izvora kroz prašumu, probijajući se pod svodovima prastarog drveća, starog i do 400 godina, gde po koji primerak doseže i 40 metara visine.Planina Komovi, izdižući se kao kakva gromada iznad izvorišta Tare, čini prostor koji očarava kontrastima boja i dalekim vidicima koji se pružaju sa njenih vrhova. „Alpski“ vrhovi Komova, interesantnih oblika i formi, doprinose nesvakidašnjoj kompoziciji stena i kamenja, te zasluženo nose naziv „Car planina“ ili „Božanstveni gorostas“. Kao biser pod okriljem Komova, nadomak Prokletija, ugnezdilo se poznato Rikavačko jezero u grotlu planinskih vrhova. Jezero je nepristupačno, daleko od puteva i prava oaza za retke primerke divljih konja.
U ovim krajevima, u katunima, od čobana možete kupiti ili probati svež domaći sir i kajmak.Vekovima srasli, Bjelasica i Komovi provlačeći u nevremenu munje i gromove, isto tako privlače kao magnet sve veći broj turista koji odlazeći sa ovog podneblja, ostaju još dugo zaneseni i čudno zamišljeni...
недеља, 22. март 2009.
KOMNENOVO ETNO SELO, PLAV
Na jedan kilometar od Plava, na oko 6.5 ha imanja smjesteno je Komnenovo etno selo.
Izgradjeno je na obali Plavskog jezera, ukilopljeno u ambijent netaknute prirode, pruzice turistima odmor i uzitak, kakav ce tesko naci bilo gdje u okruzenju. Vise o ovom etno selu mozete vidjeti na http://www.kuladamjanova.com/
среда, 25. фебруар 2009.
Mali uvod u temu...
Mnogo toga se reklo i dalje se govori o turizmu u Crnoj Gori, tacnije o turizmu na jugu Crne Gore. Dok je sjever, kao i u mnogim drugim privrednim granama, zapostavljen iako za to ne postoji bas nijedan opravdan razlog.
Iako najbogatiji prirodnim resursima i sa povoljnim uslovima za razvoj mnogih vidova turizma, malo toga se radi da se iskoriste svi ti prirodni resursi sjevera Crne Gore.
U ovom blogu cu govoriti o raznim potencijalima sjevera Crne Gore, iskoristenim i neiskoristenim (kojih ce nazalost biti vise).