среда, 13. мај 2009.

Žabljak


Hotel «Planinka» B kategorije, sa centralnim grijanjem i 328 lezaja u sobama sa kupatilom, telefonom i balkonom;
Hotel «Zabljak» B kategorije, sa centralnim grijanjem i 70 lezaja u sobama sa kupatilom i balkonom;Hotel «Durmitor» C kategorije, sa centralnim grijanjem i 160 lezaja u sobama sa lavaboom, balkonom i etaznim kupatilom, uz osam vila apartmanskog tipa.Na obodu grada i u neposrednoj okolini je vise ski-staza za rekreativno skijanje, alpske i nordijske discipline koje su opremljene zicarama i ski-liftovima.Bogatstvo snijegom, koga na Durmitoru ima uvijek, prelijepi, prostrani skijaski tereni, prekrasni zimski pejzazi, privlace ljubitelje ovakvog ambijenta iz svih krajeva svijeta. I u ljetnjim danima Zabljak i Durmitor pruzaju izvanredne uslove za odmor i rekreaciju. Tu su jezera, prekrasni planinski pejzazi pogodni za planinarenje, ugodan smjestaj, itd. Posebnu draz ovih predjela cini netaknuta priroda, koja sa bogatom vegetacijom koja je raspoređena po visini, predstavlja posebnu zanimljivost.U gradu i okolini odvija se vise tradicionalnih manifestacija – Dani planinskog cvijeca, konjicke trke u Njegovudji, Memorijal «Danilo Jaukovic» sa usponom na Bobotov kuk – najvisi vrh Durmitora.Planinarsko-smucarsko Drustvo «Durmitor» osnovano je u Zabljaku 1936.godine. Njegovi clanovi postigli su zapazene rezultate u planinarstvu i u alpskim i nordijskim skijaskim disciplinama. U toku 1991. godine osnovan je i Ski-klub «Zabljak».

Andrijevica



Procjenom biografskih, ekoloskih, zdravstvenih, estetskih, sportsko-rekreativnih, ekonomskih i saobracajnih i drugih karakteristika i relevantnih prirodnih i antropogenih faktora doslo se do zakljucka da ovo podrucje ima veoma povoljne uslove za razvoj citavog spektra savremenih vidova planinskog turizma. Jos dosta dobro ocuvane prirodne vrijednosti planina Komova, Bjelasice i Prokletija sa zivopisnim dolinama rijeka, pruzaju mogucnost razvoja raznih vrsta planinskog turizma kao sto su sportsko-rekreativni, zdravstveni, katunski, planinarenje, lov, ribolov isl.
Za sada su u razvoju:
  • planinarenje na Komovima
  • sportski ribolov i lov
  • splavarenje rijekom Lim

Od turistickih kapaciteta u Andrijevici postoji hotel "Komovi" b kategorije sa 90 kreveta.

http://www.andrijevica.cg.yu/osn_info/osn_info.htm

недеља, 3. мај 2009.

Praznik rada na Durmitoru


Žabljak-Nevladina organizacija “Dormitores”, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma, osmu godinu zaredom, tokom prvomajskih praznika, organizovala je turističko-zabavnu manifestaciju.
I ovog puta bila je to uspješna kompilacija ekstremnih sportova i zabave. Manifestacija “Prvomajski praznici ra(j)da”, kako su je nazvali organizatori iz popularnog kafea “Dvorište” na čelu sa vlasnikom Goranom-Gogom Nikitovićem, počela je u petak uveče okupljanjem oko 120 učesnika iz Francuske, Irske, Austrije, Slovenije, ali i Novosađana, Beograđana, Podgoričana, Budvana i posjetioca iz drugih mjesta.

Ekspedicija je juče krenula uz masiv Durmitora. Zaustavila se kod Modrog jezera i uspela uz Ranisavu. Nakon zajedničkog starta, slobodnim ili fri rajd stilom spustili su se snoubordom niz preko 500 metara dug i veoma strm sniježni namet.
U večernjim časovima je u “Dvorištu” organizovan festival hip-hop muzike. Prisutne su zabavljali istaknuti muzičari iz Crne Gore i okruženja. Predvodio ih je Niggor, akter svih dosadašnjih festivala u “Dvorištu”. Nastupila je “Klapa” iz Kotora i beogradski bendovi M.A.X., “Koba 33” i “Kojot Horsman“. Bilo je bučno i burno do jutra, uz pomoć agregata, jer “Dvorište” nema struje. Organizatori su ostali dosljedni svojoj nekonvencionalnosti, pa su ulaznice naplaćivane nakon koncerta.

Goran Nikitović kaže da je projekat imao za cilj animiranje velikog broja mladih koji se bave ekstremnim sportovima i savremenim trendovima.
-Oni su najbolji promoteri planinskog turizma. Nadam se da smo na ovaj način ostavili pozitivan trag i doprinijeli daljem razvoju turističke ponude Durmitora i Crne Gore, kao što smo to uradili kroz prethodnih sedam snoubord takmičenja, veliki broj muzičkih dešavanja i tri biciklistička maratona predjelima Durmitora i Sinjajevine - rekao je Nikitović.

субота, 2. мај 2009.

Pocetak sezone na Biogradskoj Gori



U Nacionalnom parku „Biogradska gora“ polako se privode kraju pripreme za otvaranje ljetnje turističke sezone koja zvanično počinje sjutra. Otvaranjem sezone počinje i ribolovna sezona na jezeru koja će trajati do sredine juna, dva puta sedmično, nedjeljom i utorkom, a cijena dozvole će biti 20 eura.

Direktor NP Biogradska Gora Darko Brajuskovic kaze “U toku je čišćenje staza i prostora oko Parka. Staza oko jezera je duga oko 3,5 kilometara i to je veliki posao, a takođe isti posao treba uraditi i na putu od Kraljevog kola do jezera u dužini 3,8 kilometara. Osim toga sređujemo i parking prostor, prostor oko Centra za posjetioce, ugostiteljskog i smještajnih objekata, zgrade za zaštitu, prostor koji je namijenjen za djecu. Uz to treba srediti infrastrukturu, prije svega mislim na klupe, stolove, bungalove, suvenirnicu, zatim sanitarni čvor, most na delti Biogradske rijeke” kazao je Brajušković. On je istakao da je ove godine već uoči sezone vrlo kvalitetno urađena turistička signalizacija. “Putokaze i druge informativne table za posjetioce pravimo od drveta polako, ali kvalitetno. Skidamo dosadašnje metalne znakove koji su bili posebno oko jezera, tako će posjetioci već prvog maja naići na novu signalizaciju, koja osim što daje informacije o sadržajima NP, uklapa se u prostor i jako je interesantna." I najavljuje da ce ove godine upotpuniti sadržaj Centra za posjetioce, a jedan dio mrestilišta pretvoriće u edukativnu stanicu.

“Ovih dana radimo na izgradnji jednog velikog akvarijuma gdje će posjetioci imati mogućnost da vide autohtone vrste, ne samo ribe nego i drugih životinja koje se nalaze u Biogradskom jezeru. Smatramo da će edukativna stanica biti interesantna za svakog posjetioca, a posebno za najmlađe. Nadam se da će 1. maja i zvanično biti puštena u funkciju osmatračnica na mjestu zvanom Lazovi, 1.700 metara od Biogradskog jezera. Taj objekat je vrijedan oko 50.000 eura, rađen je potpuno od drveta, visine 20 metara sa platformom plus zaštitni dio. Zatvorenog je tipa, kapaciteta 10 do 15 osoba. U čitavom regionu takvog objekta nema, a suvišno je govoriti kakav se pogled pruža na prostor Parka. Mi ćemo se potruditi da izađemo u susret svakom ko pokaže interesovanje, bilo individualno, ili u grupi da obiđe osmatračnicu, da imamo vodiča, a biće obezbijeđen i promotivni materijal koji će upotpuniti u tekstualnom dijelu ono što se vidi” istakao je Brajušković.

петак, 1. мај 2009.

Zapocela akcija "Crna Gora nam je dom-Crna Gora, moj dio planete"



Realizacija akcije u okviru kampanje "Ova zemlja nam je dom- Crna Gora, moj dioplanete", započela je i u Beranama, a prvu sadnicu zasadio je Predsjednik opštine,Vuka Golubović.

Nosilac kampanje i akcije je Ministarstvo turizma i zaštite životne sredine, a partneri su lokalne uprave i Uprava za šume. Kako je predviđeno, na području beranske opštine biće zasađeno 80.000 sadnica, a realizacija akcije je započela sađenjem sadnica u park šumi Jasikovac.

Kako je istakao predsjednik Golubović, projekat "Ova zemlja nam je dom" će doprinijeti da se obnovi šumski fond na području beranske opštine, očuva prirodna sredina i unaprijedi ekologija.

Prema njegovim navodima, realizujući ovu akciju lokalna uprava i svi građani, rade za budućnost svoje djece i grada, te da sa takvim aktivnostima treba nastaviti i nakon okončanja akcije.

U nastavku realizacije akcije "Ova zemlja nam je dom", sadnice su zasadili predstavnici lokalne uprave, radnici javnih preduzeća i ustanova, učenici osnovnih i srednjih škola članovi Planinarskog i Sportsko-ribolovnog društva.

Poseban doprinos realizaciji akcije doprinijeli su i radnici JP "Komunalno", koji su iskopali oko 500 rupa za sađenje i posadili oko 200 sadnica.

уторак, 28. април 2009.

Turisticka ponuda Bijelog Polja

Dobrodosli u Bijelo Polje, grad sirokih polja, visokih brda, bistrih rijeka, pitomih planina-jednom rijecju grad ljepote, divljine i gostoprimstva. Ako zelite da svoj odmor provedete u nasem gradu, mi cemo se potruditi da ga zauvijek pamtite i da dozivite nezaboravne trenutke. Docekace Vas netaknuta priroda, pitome padine i sjenovite doline Bjelasice, nemirni brzaci Lima, cvrkut ptica i zov divljaci na planinskim obroncima. Djalovica klisura sa svojom ljepotom pecinskih stalaktita i stalagmita, visokih i po nekoliko metara, za one najhrabrije predstavlja izazov kojem se ne moze odoljeti. Osjeticete jezu i navalu adrenalina dok se budete peli i spustali pecinskim lavirintima, gdje se na mnogim mjestima ne moze ici bez opreme. Za avanturiste i ljubitelje raftinga predlazemo nas biser rijeku Lim, najtopliju i najuzbudljiviju rijeku u crnoj Gori. Niz brzake i kanjone divnog Lima dozivjecete nesto o cemu niste ni sanjali. Dan se zavrsava u kampu pored
rijeke uz limsku ribu i zvuke domace muzike. Za ljubitelje pjesackih i jahackih tura pruzamo sirok izbor. Mozete izabrati Bjelasicu- nasu kraljicu planina od cije ce Vam ljepote zastati dah. Na pitomom vrancu prelazicete preko cvjetnih polja, na kojima mozete vidjeti stada ovaca kako necujno mile uz strme obronke Bjelasice. Otkricete mnoga lednicka jezera kao i ogromne gromade snijega koje ne moze otopiti cak ni jako julsko sunce. Nasi farmeri bice pocastvovani ako budete provodili vrijeme sa njima dok svoja stada gone na ispasu. Pruzice Vam se prilika da se i sami oprobate u nekim poslovima (muza krava i ovaca, pravljenje domaceg sira...). Sigurno cete imati priliku da se oprobate i u izradi rucnih radova (tkanje, pletenje, vezenje...) Oni koji su zeljni izazova mogu se grudvati i klizati na snijegu, a potom doci do Siskog jezera gdje se mogu kupati. Put se dalje nastavlja do Biogradskog jezera. Boravak na Bjelasici probudice zelju u Vama da osvojite svaki njen vrh, da se oprobate u paraglajdingu, da zamislite sebe kao sokola koji nadlijece Bjelasicu. Smjestaj na Bjelasici je u katunima, a moguce je organizovati kampovanje. Ishrana je kod domacina koji u svojim katunima provode ljetnje dane cuvajuci svoja stada. zelite li upoznati nacin zivota naseg naroda, nasu kulturu, isprobati domacu kuhinju svakako ste dosli na pravo mjesto. Zaista bicete iznenadjeni gostoprimstvom nasih mjestana, sa njihovom zeljom da Vam ponude domace proizvode, da pohvale vrijedne ruke domacica , da ucine sve da se osjecate kao kod svoje kuce. Pobjeci od gradske guzve i meteza i uzivati u debeloj hladovini i mnogim domacim specijalitetima,bice nesto na sta ce Vam zavidjeti Vasi prijatelji koji nijesu imali priliku posjetiti ova mjesta. Cist planinski vazduh, nepregledno prostranstvo, domaci sir i rakija, kao i med sa ovog podrucja, dace Vam snagu da idete dalje, da pobjeDjujete sami sebe, da zastanete na svakom kamenu, ispod svakog drveta da ovjekovjecite svaki trenutak. Ljubazni domacini sa pricama o svojim obicajima i davno - zaboravljenim nacinom zivota privucice vasu paznju i probudice u vama zelju da kroz mnoge seoske radove (kosidba, plastidba...) i Vi postanete dio njihove price. Smjestaj nudimo u privatnim vikend kucama u kojima je moguce koristiti usluge ishrane. A za one koji zele sami pripremati hranu, kuce respolazu sa dobro opremljenim kuhinjama. Davno zaboravljeni nacin prerade vune, kao i vodenica koju pokrece snaga vode predstavljaju prave vrijednosti naseg kraja. Vjeste ruke majstora dovode do savrsenstva predmete koje je priroda zapocela a ljudska ruka samo doradila. Velika ponuda suvenira koje ce Vas dugo podsjecati na vrijeme provedeno u ovom mjestu. U okolini Bijelog Polja ima dosta kulturno-istorijskih spomenika. Jedan od tih spomenika je svakako crkva Sv.Nikole u mjestu Podvrh koje je smjesteno u podnozju Djalovica klisure. Docekace Vas mir i tisina, koju povremeno remeti samo zvuk zvona sa obliznje crkve. Selo je poznato po ribnjacima, divnim pejzazima, mnogim izletistima pored kojih protice bistra rijeka. Cvrkut ptica i sum rijeke jedino mogu narusiti tisinu. Mjesto pored rijeke je idealno za kampovanje. Centrala,koja je omogucila selu da dobije struju mnogo prije samog grada,napravljena prije II-og svjetskog rata-danas postoji samo kao rusevina koja privlaci paznju posjetilaca. Stari most na Bistrici potice iz XVII-og vijeka. Tadasnja jedina veza sela sa gradom izradjena je u vrijeme turske vladavine. Iako danas moderan grad, Bijelo Polje ima bogatu istoriju, veliki broj kulturno-istorijskih spomenika, kako pravoslavne tako i islamske kulture. Istorija Bijelog Polja potvrDjuje postojanje grada jos iz vremena Rimljana,Ilira... U gradu se nalazi crkva Sv.Petra iz XII-og vijeka koji predstavlja vazan kulturno-istorijski spomenik Bijelog Polja. Gradska dzamija izgradjena polovinom XVIII-og vijeka, predstavlja vazan objekat za narode islamskih naroda. Tokom svoje istorije grad pod Obrovom je cesto mijenjao svoje ime. Danas s pravom vazi za obrazovni, kulturni i sportski centar sjeverne crne Gore. Bjelasica, Bistrica, Obrov, Kisjele Vode, Sipanjsko-Koritska visoravan, Vraneska dolina-samo su neka od mjesta koja svojom ljepotom privlace paznju turista. Niz kulturnih desavanja u gradu privlaci veliki broj posjetilaca tokom godine, pocev od Bjelopoljskog slikarskog proleca , Festival dramskih amatera, MeDjunarodni festival tumburaskih orkestara, Ratkovicevih veceri poezije...Posjeta Bijelom Polju je kompletna sa obilaskom grada. Zavicajni muzej, Domaca radinost "Rakocevic", niz trznih centara, gradska pijaca, veliki broj kafe barova, slasticarskih radnji, kao i nacionalnih restorana pruzice Vam prijatne trenutke.

петак, 17. април 2009.

Rijeka Tara



Najveći kanjon u Evropi, rijeka Tara – Sa svojih 150 km, Tara je najduža rijeka koja protiče kroz Crnu Goru. Dubina kanjona je 1000, mjestimično do 1300 metara i ima prosječan pad od 3,6 m/km sa brojnim vodopadima, bukovima i brzacima.

Tako ova rijeka izgleda u brojkama, u prirodi, ona je mnogo više od ovih, svakako impresivnih podataka, jer Tara je prirodni biser Evrope, relikt pretehnološkog vremana. Ovdje ljudski faktor ima mali značaj.

Tara se nalazi između planina Bjelašnice, Sinjajevine, Ljubišnje i Durmitora. Njeni fantastični pejzaži, pitome doline i divlje šume, brzaci nad kojima se nadvijaju crni borovi i divna plava boja vode, oduzimaju dah i najprobirljivijim svjetskim putnicima.

O izuzetno popularnom raftingu na Tari i njenoj ljepoti vidjecete vise na
http://www.durmitorcg.com/rafting.php

четвртак, 2. април 2009.

Nacionalni park Biogradska Gora



Izmedu rijeka Lima i Tare, u središnjem dijelu Bjelasice, nalazi se nacionalni park Biogradska Gora, i u okviru njega jedna od tri posljednje evropske prašume.Ovaj basen je zašticen od 1878. godine, kada je postao takozvani Kraljev zabran - poklon tadašnjem kralju Nikoli. I tada je, dakle, postojala svijest o neophodnosti cuvanja Biogradske Gore za buducnost. Zaista, ona je ostala gotovo netaknuta - svijetao primjer ideje Crne Gore kao ekološke države.

Glacijalni oblici reljefa - visoki planinski vrhovi i gleceri prave divan kontrast sa jezerima i livadama. Iako su ti vrhovi visoki i preko 2000 m (najviši je vrh Crna Glava - 2139 m nadmorske visine) i pojedine vrste drveca u prašumi visoke 40-50 metara, predio izgleda veoma pitomo.

U samom srcu prašume, na 1094 m nadmorske visine, nalazi se Biogradsko jezero. Neponovljivu plavo-zelenu boju daje mu gusta šuma koja se u njemu ogleda, sa svojih 86 vrsta dendroflore, od kojih su mnoge zašticene (u nacionalnom parku Biogradska Gora se, inace, nastanjuje 20% endema Balkanskog poluostrva). Ljubitelji prirode stvarno mogu uživati u šetnjama šumama smrce, jele, bukve, brijesta, hrasta ili lipa, a ornitolozi i ljubitelji ptica-u posmatranju leta orla ili jastreba. Od krupnije divljaci, cesti su jeleni, divokoze, medvjedi i vukovi. Ovdje se može vidjeti cak 80 vrsta leptirova - 40% ukupnog broja vrsta u Crnoj Gori.

Biogradska Gora nije samo prirodno remek-djelo, nego i pravi etnološki trezor. Na obodima prašume, u katunima i selima, mogu se zapaziti kolibe, vodenice, savardaci - autohtona, narodna arhitektura, kao i arheološka nalazišta. I toponimi (Sjerogoste, Kraljevo Oko, Ganovaca itd) svjedoce o dugoj istoriji ovog kraja, ali i njegovoj nepromjenljivosti kroz vrijeme. Zaista, na Biogradskoj Gori istorijsko vrijeme kao da ne postoji, ali zato postoji ono ciklicno, koje se može pratiti po neopisivim igrama i promjenama boja šume, ili po oživljavanju i ponovnom zamiranju katuna tokom godine.
Na obodu ovog nacionalnog parka nalazi se manastir Moraca (XIII vijek) sa veoma lijepim i znacajnim freskama iz XIII, XVI i XVIII vijeka i najznacajnijim (kod nas) ikonama iz XVII vijeka. Obilazak Biogradske gore može se poceti baš odatle. Osim toga, za vece grupe turista organizovani su izleti kroz šumske ekosisteme do Biogradskog jezera (Kolašin - Kraljevo Kolo - Biogradsko jezero) uz, po želji, veslanje u drvenim camcima.
Takode, moguce je doci ski liftom do jednog od vrhova Bjelasice, odakle se pruža velicanstven pogled na cijeli nacionalni park (to je ruta Kolašin-Mušovica rijeka - Ski centar Jezerine) Za manje grupe turista koji koriste terenska vozila organizuje se obilazak parka iz pravca Dolovi Lalevica - Bjelasicka Kosa - Zekova Glava – Vranjak – Jezerine – Kolašin, ili obratno.
Do najviših kota i jezera (Crna Glava, Zekova glava Troglava, Pešica jezero, Siško jezero, Ursulovacka jezera) može se stici markiranim stazama. Na odredenim mjestima je moguce kampovati.

Mogucnost vracanja u funkciju aerodroma Berane


Stalno se kod nas oko izbora obecavalo stavljanje u funkciju aerodroma u
Beranama, ali nije se odmaklo u tom pravcu. Medjutim nedavni prilog u Dnevniku RTCG
pobudio je nadu da se konacno pocelo ozbiljno razmisljati na ovu temu.
U Ministarstvu saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija održan sastanak povodom sagledavanja mogućnosti za vraćanje aerodroma Berane u funkciju. Na sastanku su, pored ministra Lompara i pomoćnika ministra Mirel Radić Ljubisavljević, učestvovali i ministar Suad Numanović, predsjednik Opštine Berane Vuka Golubović i direktor JP „Aerodromi Crne Gore“.
Gradonačelnik Berana Vuka Golubović saopštio je svoj i stav gradonačelnika šest sjevernih opština o značaju tog projekta, imajući u vidu viziju razvoja i posebno valorizaciju turističke ponude sjevera Crne Gore. U tom smislu on je izvjestio prisutne o interesovanju stanih investitora za ulaganje u tu oblast i to kroz model javno–privatnog partnerstva. Takođe je najavio i rezultate studije koju rade konsultanti iz Republike Češke.
Ministar Numanović je istakao da je stavljanje u funkciju aerodroma Berane od javnog interesa i podržao stav da bi realizacija tog projekta bitno doprinijela razvoju sjeverne regije. U tom kontekstu, on se založio za podršku opštinama sjevernog regiona na pronalaženju optimalnog modela za stavljanje tog aerodroma u funkciju.
Na kraju sastanka, ministar Lompar je istakao da treba spriječiti devastaciju prostora na kome se nalazi aerodrom, te da Opština Berane mora donijeti odluku o zabrani gradnje objekata u zoni aerodroma, jer bi u protivnom to moglo predstavljati ograničavajući faktor u revitalizaciji aerodromske infrastrukture. On je podsjetio da se ne smiju zanemariti potencijali Bjelasice i Komova za razvoj turizma na sjeveru i mogućnost da se u I fazi taj aerodrom osposobi za lake letilice, eventualno za vazduhoplovnu obuku, te za sportske i turističke svrhe.
Takođe je dogovoreno da za članove Vlade treba pripremiti Informaciju o tehničkoj i ekonomskoj izvodljivosti tog projekta, kako bi Vlada mogla razmotriti mogućnosti revitalizacije aerodroma Berane.

среда, 1. април 2009.

Otvoren hotel "Il Sole" u Beranama


Dugogodišnja ''hotelijerska kriza'' u Beranama okončana je otvaranjem ekskluzivnog hotela ''Il Sole'' (4 zvjezdice), prvog ugostiteljskog objekta značajnijih kapaciteta od kada je propala privatizacija ovdašnjeg hotelsko-turističkog preduzeća i zatvoreni neki najznačajniji i najveći ugostiteljski objekti.
Kapacitet ovog novog beranskog hotela je 56 kreveta u svim vrstama soba, a hotel raspolaže i drugim pratećim sadržajima, neophodnim za ugodan boravak gostiju i kongresni turizam. Moderna biznis sala ima 40 mjesta i u njoj je već organizovano nekoliko naučnih skupova i seminara. Hotel ima i teretanu, saunu, prostoriju za masažu, uslužni servis i zatvoreni parking .Berane je već pet godina bez hotela značajnijih kapaciteta i sva hotelijerska ponuda bila je svedena na dva lijepa ali mala privatna hotela sa po desetak-petnaest kreveta.
Prvi put poslije mnogo godina u Beranama se odmaraju neke sportske ekipe, organizuju seminari i kongresi. Hotel je dobro pozicioniran, jer se nalazi samo 500 metara od centra grada i blizu je svih značajnijih gradskih znamenitosti.

Nova zicara na Bjelasici




Prigodnom svecanoscu koja je uprilicena 28. 03. 2009. na skijalistu "Kolasin 1450 Ski – Resort“ puštena je u funkciju žičara šestosjed „Viline vode“. Vrpcu je presjekao predsjednik opštine Mileta Bulatović koji je kazao da ova žičara nije bitna samo za Kolašin, već za čitav region Bjelasice i Crne Gore. Njena izgradnja je siguran dokaz da Kolašin svakim danom postaje moderan turistički centar, kazao je Bulatović. On je dodao da je realizacijom krupnih projekata Kolašin stvorio preduslove za dolazak investitora, a jedan od prvih investitora koji je vjerovao u Kolašin bila je kompanija „Bepler i Jakobson".

Nova moderna žičara dužine 1 300 metara ima kapacitet za 2800 skijasa na sat i do vrha, na skoro 2000 metara nadmorske visine će se moći izaći za nepunih pet minuta. Nova žičara opslužuje tri nove staze u dužini od 10 kilometara koje su isprojektovane i pripremljene po poslednjim evropskim standardima koji se primjenjuju u najrazvijenijim centrima u Zapadnoj Evropi. Sa ovom stazom je postignuta ponuda za skijaše svih nivoa, kazao je Bulatović.

Bulatović je dodao da je opremu za izgradnju žičare isporučila firma „Dopelmayer“ iz Austrije. Ovom i ranijim investicijama, postojeća žičara i liftovi, sređivanje i održavanje novih staza, Ski – centar je lansirao novu ponudu i kapacitete za preko sedam hiljada skijaša na sat sa adekvatnim brojem i dužinom staza. Investicijom i puštanjem u rad najmodernijeg sistema za proizvodnju vještačkog snijega obezbijeđen je siguran početak skijanja u decembru mjesecu kao i početak sezone sve do majskih dana. Ski – centar je u poslednje dvije godine investirao u vozni park, uključujući motorne sanke i nove ratrake, digitalni sistem izdavanja ski – pasova, novu opremu i obuku zaposlenih, zaključio je Bulatović.

Investicija je koštala preko pet miliona eura.

уторак, 24. март 2009.

Bjelasica i Komovi



Bjelasica i Komovi, iako na izgled različiti, povezani su nevidljivim nitima evolucije, a čine kompleks nestvarne lepote koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Uživajući u prirodnim lepotama ovih predela, pre desetak godina jedan nemački novinar ih je nazvao “Netaknuta Švajcarska”.

Krstarenje planinama Bjelasicom i Komovima je najbolje početi iz Kolasina. To je varoš sa oko 12.000 stanovnika, u centralnom delu Crne Gore na obali reke Tare, koja je još poznata i kao vazdušna banja.U samom gradu vredi posetiti botaničku baštu planinske flore Danijela Vinceka, slovenca, koji se po penzionisanju doselio u Kolasin i sada predstavlja vršnog poznavaoca okolnih planina i karakteristika ovog kraja. Takodje grad koji je okruzen sa ove dvije predivne planine je Berane, koji takodje treba posjetiti zbog raznovrsne flore.

Bjelasica i Komovi, iako na izgled različiti, povezani su nevidljivim nitima evolucije, a čine kompleks nestvarne lepote koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Uživajući u prirodnim lepotama ovih predela, pre desetak godina jedan nemački novinar ih je nazvao “Netaknuta Švajcarska”.

Krstarenje planinama Bjelasicom i Komovima je najbolje početi iz Kolasina. To je varoš sa oko 12.000 stanovnika, u centralnom delu Crne Gore na obali reke Tare, koja je još poznata i kao vazdušna banja.U samom gradu vredi posetiti botaničku baštu planinske flore Danijela Vinceka, slovenca, koji se po penzionisanju doselio u Kolasin i sada predstavlja vršnog poznavaoca okolnih planina i karakteristika ovog kraja.

U okviru parka nalazi se i Biogradsko jezero i istoimena prašuma. Kristalna površina Biogradskog jezera oslikava raj i na nebu i na zemlji. Jezero je nalik onom u kome je mladi Narcis ugledao svoj lik. Biogradska reka je čista kao suza i sa providnog bistrog izvora reke slobodno možete piti čistu planinsku vodu. U ovom delu parka nema kompromisa sa nadirućim turizmom, jer se ovde ne obavljaju ni sanitarne seče šume, te se sve ostavlja da raste i umire kao pre 1.000 godina. Za turiste željne avanture preporučuje se izlet duž toka Biogradske reke do njenog izvora kroz prašumu, probijajući se pod svodovima prastarog drveća, starog i do 400 godina, gde po koji primerak doseže i 40 metara visine.

Planina Komovi, izdižući se kao kakva gromada iznad izvorišta Tare, čini prostor koji očarava kontrastima boja i dalekim vidicima koji se pružaju sa njenih vrhova. „Alpski“ vrhovi Komova, interesantnih oblika i formi, doprinose nesvakidašnjoj kompoziciji stena i kamenja, te zasluženo nose naziv „Car planina“ ili „Božanstveni gorostas“. Kao biser pod okriljem Komova, nadomak Prokletija, ugnezdilo se poznato Rikavačko jezero u grotlu planinskih vrhova. Jezero je nepristupačno, daleko od puteva i prava oaza za retke primerke divljih konja.

U ovim krajevima, u katunima, od čobana možete kupiti ili probati svež domaći sir i kajmak.

Vekovima srasli, Bjelasica i Komovi provlačeći u nevremenu munje i gromove, isto tako privlače kao magnet sve veći broj turista koji odlazeći sa ovog podneblja, ostaju još dugo zaneseni i čudno zamišljeni...

недеља, 22. март 2009.

KOMNENOVO ETNO SELO, PLAV


Na jedan kilometar od Plava, na oko 6.5 ha imanja smjesteno je Komnenovo etno selo.
Izgradjeno je na obali Plavskog jezera, ukilopljeno u ambijent netaknute prirode, pruzice turistima odmor i uzitak, kakav ce tesko naci bilo gdje u okruzenju. Vise o ovom etno selu mozete vidjeti na http://www.kuladamjanova.com/

среда, 25. фебруар 2009.

Mali uvod u temu...


Mnogo toga se reklo i dalje se govori o turizmu u Crnoj Gori, tacnije o turizmu na jugu Crne Gore. Dok je sjever, kao i u mnogim drugim privrednim granama, zapostavljen iako za to ne postoji bas nijedan opravdan razlog.
Iako najbogatiji prirodnim resursima i sa povoljnim uslovima za razvoj mnogih vidova turizma, malo toga se radi da se iskoriste svi ti prirodni resursi sjevera Crne Gore.
U ovom blogu cu govoriti o raznim potencijalima sjevera Crne Gore, iskoristenim i neiskoristenim (kojih ce nazalost biti vise).